Tipy

RYBNÍK CHOBOT

RYBNÍK CHOBOT

Lesy obklopený chovný rybník Chobot s rozlohou 49 ha patří k soustavě Zálešsko – Vračovických rybníků, které jsou chráněným územím a významným krajinným prvkem s hnízdištěm vodního ptactva.

ZAHRADA HARTA

ZAHRADA HARTA

Poutavá procházka v rozlehlé zahradě, kde najdete řadu živočichů, rostlin, stromů, jezírek, potůčků a tůněk osázených bahenními rostlinami a lekníny. Některé z výběhů jsou průchozí, tudíž se dostanete do přímého kontaktu se zvířaty.

STÁNINA VYHLÍDKA

STÁNINA VYHLÍDKA

Malá architektonická stavba na okraji lesa nad Vanicemi, kterou realizoval v roce 2015 spolek variace vm, jako vzpomínku na kamarádku Stáňu Jetmarovou, jako místo setkávání, jako oslavu přírody a přátelství. Je od ní kouzelný výhled do "vysokomýtské kotliny", kterou na obzoru za hezkého počasí rámují Orlické hory.

PODKARPATSKÝ KOSTELÍK V DOBŘÍKOVĚ

PODKARPATSKÝ KOSTELÍK V DOBŘÍKOVĚ

Unikátní dvousrubová stavba, která je sroubená z ručně štípaných a dotesávaných dubových kmenů, v byzantsko-gotickém stylu. Kostel byl postaven v roce 1669 ve Velké Kopani na Podkarpatské Rusi a v roce 1931 z iniciativy politika Václava Klofáče vlakem převezen a znovu vybudován v Dobříkově.

 

BAROKNÍ AREÁL VRACLAV

BAROKNÍ AREÁL VRACLAV

Vraclavský areál je tvořen kostelem sv. Mikuláše, budovou lázní a poustevnou. Na počátku 17. století zde díky pramenům léčivé vody byla postavena kaplička s poustevnou, později lázně.

PŘÍRODNÍ REZERVACE PELINY CHOCEŇ

PŘÍRODNÍ REZERVACE PELINY CHOCEŇ

Rezervace byla zřízena v roce 1948 a své jméno dostala podle Pelova mlýna, který se poprvé uvádí v písemných pramenech roku 1407. Místo láká k procházkám především kvůli zajímavých až 35 metrů vysokým skalním útvarům, které vznikly jako pozůstatek křídového moře.

RŮŽOVÝ PALOUČEK

RŮŽOVÝ PALOUČEK

Palouček je památní místo českého exilu, v části porostlý zvláštním druhem růží. Jak praví jedna z legend, vyrostly ze slz českých bratří, kteří se zde loučili před nuceným odchodem do emigrace po bitvě na Bílé hoře.

PŘÍRODNÍ BLUDIŠTĚ V BRANDÝSE NAD ORLICÍ

PŘÍRODNÍ BLUDIŠTĚ V BRANDÝSE NAD ORLICÍ

Labyrint (světa a ráje srdce) připomíná odkaz J. A. Komenského, který pobýval na brandýském panství na počátku 20. let 17. století. Bludiště leží na ose pomníku, půdorys je tvořen čtvercem. Uličky tvoří poledníky a rovnoběžky (svět, zeměkouli), které vedou až do jeho středu (srdce, ráje).

ZÁMECKÝ AREÁL NOVÉ HRADY

ZÁMECKÝ AREÁL NOVÉ HRADY

Rokokový zámek z 18. století nazývaný „České Versailles“ nabízí společně s přilehlým areálem zahrad, Muzeem motokol a Galerii klobouků příjemně strávený čas.

ZŘÍCENINA GOTICKÉHO HRADU KOŠUMBERK

ZŘÍCENINA GOTICKÉHO HRADU KOŠUMBERK

Zbytky středověkého hradu ze 13. století vtahují do zapomenutých životů obyvatel hradních pánů. Toto místo nabízí také krásný výhled do přilehlého okolí a je spojeno průchozí lávkou do areálu Hamzova parku a arboreta.

BAROKNÍ KOSTEL PANNY MARIE POMOCNICE NA CHLUMKU

BAROKNÍ KOSTEL PANNY MARIE POMOCNICE NA CHLUMKU

Poutní areál, chrám a jezuitská rezidence jsou jednou z nejvýznamnějších projevů doby kolem r. 1700 nejen v kontextu českého, ale celého středoevropského baroka.

LITOMYŠL

LITOMYŠL

Moderní, historické město je návštěvníky vyhledáváno pro svoji nabídku kulturních zážitků. Dominantou města je zámek, který je společně se zámeckým návrším uveden v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Nedaleké Klášterní zahrady lákají k procházce nejen po zámeckém návrší, ale i v historickém centru města či po Litomyšlském sedmikostelí.

TOULOVCOVY MAŠTALE

TOULOVCOVY MAŠTALE

Tato přírodní rezervace patří mezi nejmalebnější kouty v našem kraji. Soustava uzoučkých roklí vytváří skryté skalní městečko. To je propojeno chodbami a jeskyněmi. Oblast Toulovcových maštalí dále nabízí trojici rozhleden – nejvyšší Terezku, konstrukčně unikátní Borůvku a nejstarší Toulovcovu rozhlednu.

AFRICKÉ MUZEUM EMILA HOLUBA

AFRICKÉ MUZEUM EMILA HOLUBA

Unikátní expozice představuje multimediální prostor s domorodou vesničkou, savanou a funkčními Viktoriinými vodopády, který má návštěvníkům zprostředkovat osobní zážitek z afrických cest Dr. Emila Holuba.

MUZEUM DÝMEK

MUZEUM DÝMEK

Návštěvníci muzea mají možnost zhlédnout množství exponátů, dozví se zajímavosti o výrobě dýmek a historii tohoto řemesla, které je pro Prosečsko typické. Expozice dýmek prezentuje unikátní kolekci přibližně 300 těchto předmětů od různých prosečských výrobců, časově zahrnuje období od konce 19. století po současnost.

 

ZŘÍCENINA HRADU POTŠTEJN

ZŘÍCENINA HRADU POTŠTEJN

Hrad, který býval jeden z nejmohutnějších v oblasti Podorlicka, byl založen koncem 13. stol. V areálu je kaple sv. Jana Nepomuckého, poslední zastavení křížové cesty (Boží hrob).

ZÁMEK POTŠTEJN

ZÁMEK POTŠTEJN

Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn byl postaven hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré v roce 1749. Rodiny, skupiny ale i jednotlivci zde naleznou mnoho zajímavých kulturních či historických atrakcí.

MUZEUM SKUTEČ

MUZEUM SKUTEČ

Stálé expozice městského muzea přibližují historii i současnost tradičních řemesel Skutečska – kamenictví a obuvnictví.

Image
Image
Image
ATIC - logo
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Provoz Turistického informačního centra je financován z rozpočtu města Vysoké Mýto. Pardubický kraj poskytl dotaci z programu „Podpora činnosti a provozu turistických informačních center v Pardubickém kraji".

logo infocentra

Turistické informační centrum 

náměstí Přemysla Otakara II. 96
Vysoké Mýto, 566 01
 
tel.: 465 466 112
e-mail: infocentrum@vysoke-myto.cz
web: infocentrum.vysoke-myto.cz

Provozní doba

Po - Pá: 8:30 - 17:00
So, Ne, svátky: 9:00 - 17:00 (květen - říjen)
So, Ne, svátky: 10:00 - 17:00 (listopad - duben)